از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف
روش های از بین بردن خراش از سطوح MDF

امروزه در اکثر خانه‌‌ها و اداره‌ها، لوازم و مبلمان چوبی وجود دارد که پس از مدتی روی هریک از این لوازم چوبی خراش و خش‌هایی بر اثر بی احتیاطی و یا یک اشتباه به وجود می‌آید. در این مقاله میخواهیم در مورد روش از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف مطالبی را به اشتراک بگذاریم؛

سوالی که در اینجا بوجود می‌آید این است که آیا ام دی اف هم مانند سایر وسایل چوبی دچار خراش و خش می‌شوند؟ و پاسخ بله هست؛  چوب های ام دی اف با توجه به اینکه در برابر رطوبت و حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است مانند سایر چوب ها نیز دچار خراش و خش می‌شوند.

اما باید گفت جای نگرانی نیست؛ زیرا با توجه به راه‌حلی که با تمرین زیاد به وجود آمده، خراش های موجود بر روی چوب ام دی اف را می‌توان از بین برد.

در ادامه به روش از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف می پردازیم.

  • روش از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف

قبل از اینکه راه رفع خراش های ام دی اف را برای شما بازگو کنیم، باید بدانید که سطح ام دی اف باید تمیز باشد. همینطور باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای تمیز کردن ام دی اف از اسکاچ و پارچه های ضخیم هرگز استفاده کنید. اگر خراشی که بر روی سطح ام دی اف وجود دارد سطحی است، با مخلوط کردن روغن مایع و آبلیمو ترش می‌توانید با توپ پنبه یا دستمال کاغذی این مخلوط را به سمت خواب خراش کشیده و آن را از بین ببرید. اما اگر خراش ایجاد شده عمیق باشند، راههای دیگری وجود دارد که در ادامه این مقاله همه آنها را برای شما به اشتراک گذاشته‌ایم:

 

 از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با رنگ نقاشی

با استفاده از رنگهای نقاشی یا پاستل (مداد شمعی)، رنگ نقاشی پلمپی یا مدادی که از سطح تراش خورده رنگ تیره‌تری داشته باشد، می‌توانید سطح تراش خورده را با کشیدن هریک از موارد نام برده شده بر روی سطح آسیب دیده و خشک شدن و چسبید به آن، ترمیم کنید.

 از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با رنگ نقاشی

 از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با سس مایونز

سس مایونز را بر روی سطح آسیب دیده بکشید و به مدت دو روز به همان حالت بزارید بماند. سس مایونز باعث متورم شدن می‌شود و سطح آسیب دیده را می‌پوشاند. بعد از مدت گفته شده اضافه‌های مایونز را تمیز کنید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با خمیر دندان

خمیر دندان هم مانند سس مایونز عملکرد شبیه دارد؛ با این تفاوت که اضافه‌های خمیر دندان را بعد از کشیدن بر روی سطح آسیب دیده بعد از سه الی چهار روز باید پاک کنید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با خمیر دندان

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با آب

برای از بین بردن حباب‌های چوب و برگشت به روز اول، کمی آب بر روی سطح آسیب دیده ریخته و تا دو روز به آن دست نزنید تا بافت‌های چوب متورم شوند. بعد از آن با ریختن خاکستر سیگار و کشیدن آن روی خراش، می‌توانید آن را ترمیم کنید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با مغزها

خراش ام دی اف را می‌توانید با آسیاب کردن هریک از مغزهای گردو، بادام و پسته خام روی خراش و یا کشیدن مستقیم پوست آنها به حالت اولیه بازگردانید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با مغزها

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با لوازم آرایشی

این روش را باید خیلی معمولی و نرمال انجام داد؛ استفاده بیش از حد لوازم آرایشی باعث دیده تر شدن خراش می‌شود. با استفاده از یک مداد یا لوازم آرایشی همرنگ چوب می‌توانید خراش را بپوشانید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با واکس کفش

این روشی است که حتی فروشگاه‌های چوبی هم از آن استفاده می‌کنند؛ شما می‌توانید با توجه به رنگ چوب خود (رنگی و یا تیره بودن)، واکس مورد نظر خود خریداری کنید و از آن برای رفع خراش استفاده کنید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با ماژیک

ماژیک هم مانند لوازم آرایشی نباید زیاد استفاده شود چون همانطور که قبلا گفته شد خراش بیشتر دیده می‌شود. با انتخاب ماژیک همرنگ چوب مورد نظر و کشیدن آن در راسته خواب خراش، می‌توانید خراش را به طور کامل محو کنید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با ماژیک

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با ید

بعد از کشیدن ید روی سطح خراش دیده، مقداری الکل را لابه لای سطح بکشید تا خراش پوشانده شود. همینطور برای محو شدن خراش می‌توانید می‌توانید ید را با آب رقیق کنید.

از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف با بتونه کاری

حال باید بگوییم برای انجام این روش، نیاز به شخص ماهر است و باید قبل از اینکه این کار را انجام دهید، بسیار تمرین کنید. علاوه بر آن باید شناخت مناسب و کافی را در مورد رنگها داشته باشید.

نام روش از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف، بتونه گیری است؛ وسایلی که برای انجام بتونه کاری ام دی اف لازم است عبارتند از:

  • رنده دستی آشپزخانه
  • ۲ عدد صابون سفید و سبز
  • تهیه گواش متناسب با رنگ ام دی اف
  • آب
  • مقداری پارافین
  • پودر گل ماشی، امبرا . اخرا

روش اول: برای چوبهای ام دی اف رنگی (مثلا نارنجی و…):

اولین روش رفع خراش ام دی اف، این است که مقداری از صابون سفید را که رنده کردید، آن را با آب به گونه‌ای مخلوط کنید که به حالت خمیری در بیاید. باید توجه داشته باشید که اگر آب زیادی برای صابون به کار ببرید، به حالت کف در آمده و دیگر حالت خمیری شکل به دست نمی‌آید. بعد از آن گواش را با خمیر مخلوط کنید تا خمیر هم به رنگ چوب ام دی اف مورد نظر در بیاید. حالا خمیر آماده شده را بر روی محلی که خش دارد بزنید و صاف کنید و به مدت ۳۰ دقیقه منتظر بمانید. بعد از اینکه ۳۰ دقیقه تمام شد، پارافین را ۲ یا ۳ بار به محل خش بزنید.

آموزش رفع خراش از ام دی اف
رنده کردن صابون برای بتونه کاری ام دی اف

روش دوم: برای چوبهای ام دی اف به رنگ گردویی:

دومین روش از بین بردن خراش از سطوح ام دی اف هم مانند روش قبل است با این تفاوت که اینبار از صابون سبز به خاطر تیره بودن رنگ چوب برای رنده کردن استفاده می‌کنیم و مقداری آب را اضافه کرده تا خمیری شود. حالا به جای اضافه کردن گواش، از پودر گل ماشی، امبرا و کمی هم اخرا اضافه می‌کنید تا به رنگ مورد نظر برسید. سپس بتونه کاری انجام میدین و محل بتونه را صاف می کنید و بعد از نیم ساعت (۳۰ دقیقه) پارافین را مانند مرحله قبل ۲ یا ۳ بار بر روی بتونه بکشید.

رفع خراش ام دی اف
قبل و بعد بتونه کاری ام دی اف

شاید در طول خواندن این مقاله برای شما سوالی که پیش آمده این است که چرا از پارافین استفاده میشه؟

در پاسخ باید بگوییم که پارافین بتونه را اشباع می کنه که اگر بعد ها سطح ام دی اف را تمیز کردین، بتونه پاک نشود.

شاید سوالی دیگر که ذهن شما را درگیر کرده باشد این باشد که چرا از ۲ صابون سفید و سبز رنگ استفاده می کنیم؟

صابون سفید برای پایه بتونه با رنگهای روشن و صابون سبز برای پایه بتونه با رنگهای تیره است.

در انتها باید بگوییم با روش‌هایی که بوجود آمده، دیگر جای نگرانی برای ظاهر بد وسایل چوبی ام دی اف شما نخواهد بود و شما به راحتی و با ابزارهایی که کاملا در دسترس هست، می‌توانید خراش‌های بوجود آمده بر روی سطح ام دی اف خود را ترمیم کنید.